pátek 19. června 2015

Čas čarodějnic [RECENZE]

Autor: Deborah Harkness
Série: Čas čarodějnic
Díl: 1
Počet stran: 544 stran
Překlad: Martina Neradová
Nakladatelství: Knižní klub, 2011
Originál: A Discovery of Witches
Doba čtení: únor 2014 - duben 2015, v čjJeden z nejsenzačnějších literárních objevů roku 2011, ve kterém autorka skvěle spojila milostný příběh s historickými reáliemi středověku. Historička a čarodějnice Diana Bishopová celý svůj život odmítala své nadpřirozené nadání. Očarovaný alchymistický rukopis však do jejího života vnese nevítaný příval magie a najednou se o ni zajímají nejen čarodějnice, ale i démoni a upíři. Záhy se po Dianině boku objeví i záhadný Matthew Clairmont, vědec, válečník a upír. Přestože mezi bytostmi panuje staleté nepřátelství, Diana a Matthew se jen s obtížemi brání vzájemné mrazivé přitažlivosti.

Čas čarodějnic je kniha, která mě naprosto zničila. A to po té horší stránce. Při jejím čtení jsem měla opravdu velký problém, a tak jsem si po nějakých 200 stránkách dala asi roční pauzu, než jsem se ke knížce vrátila. Šlo o to, že v té době mě příběh vůbec nebavil a postavy mi přišly tak pitomé, že pro mě nemělo cenu se s nimi zahazovat. Navíc jde o velkou knihu s miniaturními písmenky, takže pokud vás to nebaví, tak se čtení vleče šnečími kroky.

Když jsem se tedy ke knize po roce vrátila, tak jsem si možná moc nepamatovala souvislosti, co se předtím udály, ale už pro mě bylo jednodušší se začíst. Ovšem i tak mi zůstala jakási nechuť k hlavní hrdince Dianě, jenž mi připadala naprosto naivní a nesnesitelná. Dobře, sem tam měla i světlejší chvilky, ale její posedlost Matthewem mi drásala nervy. I Matthew je výtečná kapitola sama o sobě, všemocný upír, postrach všech nadpřirozených osob a zároveň naprostý romantik.

A abych řekla pravdu, tak jména ostatních postav se mi do hlavy vůbec nedostaly. (Zřejmě obranný mechanismus.) 

Co se týče příběhu, tak ten by nebyl zase tak hrozný, kdyby nebyl proložen až občas nesmyslnými extrémy a přeslazenými scénami. V těch 544 stranách se našlo hodně zvratů a některé byly i dost dobré, jenomže to pro mě už nemělo takový význam. Ten první rok čtení mi byl zřejmě osudový, takže se mi to zdálo zvláštní a zbytečně tak sáhodlouze popsané. Z celé trilogie bych klidně udělala jen jednu knihu a polovinu věcí bych vyškrtala.

Věřím, že si toho autorka musela dost nastudovat, aby vytvořila toto rozsáhlé a mnohdy historické dílo, ale mě jednoduše okouzlit nedokázala. Byla jsem ráda, když jsem knihu dočetla a byla ještě naživu. V knihovničce mám i druhý díl a pokud se k němu někdy dostanu, tak to zřejmě bude jen další boj s písmenky. Snad Čas čarodějnic osloví jiné nadšené čtenáře.

+ Hodnocení: 2 hvězdičky

1 komentář: