pondělí 30. listopadu 2015

Love, Rosie

Autor: Cecelia Ahern
Série: /
Díl: /
Počet stran: 576
Překlad: nakladatelství Motto, 2015
Nakladatelství: Harper, 2014
Originál: první vydání - Where Rainbows End
Doba čtení: 3 dny, září 2015, v ajBest friends since forever, Rosie and Alex have shared their hopes, dreams - and firsts. But one awkward moment at eighteen, one missed opportunity, and life sends them hurtling in different directions. Although they stay in touch, misunderstandings, circumstances and sheer bad luck seem to be conspiring to keep them apart. Can they gamble everything - even their friendship - on true love?

Tahle knížka byla tak neskutečně sladká, že se mi z ní snad zkazily všechny zuby. Ještě dávno před tím, než jsem se do ní pustila, jsem viděla trailer k filmu, který mě docela dost pobavil. Říkala jsem si, že jestli bude předloha stejně vtipná, tak budu šťastná jako blecha. Moji milí zlatí, knížka je ještě asi tak milionkrát lepší!

Za celou moji nadšenost může hlavně forma, jakou je kniha napsána. Protože tady nejde o žádný tuctový román, ale velice propracovanou knihu, která si prostě musí získat každého. Ze všeho nejvíc zde převažují asi dopisy a emaily, jež si vyměňují hlavní a vedlejší postavy mezi sebou. Pak se sem tam v textu objevuje i "živá" konverzace v podobě chatu a sms zpráv, která celý děj více oživuje.

Hned na začátku musí být všem jasné, že hlavní postavy jsou si naprosto souzeny. Jenomže pak se do všeho zamotává ten pitomý osud a nám chudákům čtenářům nezbývá nic jiného, než sledovat ty nešťastné, dobře - někdy i komické zvraty.

Kolikrát jsem si říkala, jací jsou Rosie a Alex pitomci a že knížka už mohla dávno skončit, ale zároveň jsem si užívala jejich další příhody. Ono to nevypadá, ale v těch 576 stránkách je popsán takřka celý jejich život. A je právě neskutečně fajn, že u těch dopisů se může klidně přeskočit pár měsíců a nikomu to nebude připadat divné. Prostě nikdo nikomu nepsal a tečka.

Neskutečně jsem se při čtení nasmála a jsem strašně moc ráda, že jsem si pořídila originál v angličtině. V tom jazyce mi prostě každá věta i slůvko zní líp, miluji ho! Připravte se na pořádnou dávku zvratů a nečekaných událostí, dokonce si možná poblíž položte papírové kapesníčky. U Love, Rosie se nudit rozhodně nebudete, avšak suché oči taktéž nezaručuji.

Poslední věc, co mám na srdci, je srovnání s filmem. Ten jsem si pustila krátce po dočtení a můžu vám upřímně říct, že jsem ráda, že jsem knihu četla předem. Film mi připadal naprosto pitomý a nedomyšlený. Spousta věcí byla úplně přeházená nebo předělaná, takže jednoduše spokojená nejsem. Jediné co mě drželo nad vodou, byla krásná Lily Collins a fešák Sam Claflin.

+ Hodnocení: 5 hvězdiček

1 komentář:

  1. K této knize ani k filmu jsem se prozatím nedohrabala. Už tolikrát, mě však ale lákalo po této knize šáhnout. Její příběh mi připadá opravdu kouzelný. A po tvé recenzi nemůžu tuto knihu přejít. Myslím, že jsi mi vymyslela další vánoční dárek, děkuji :)

    http://milujemekihy.blogspot.cz/

    OdpovědětVymazat