pondělí 22. září 2014

Aliance [RECENZE]

Autor: Veronika Roth
Série: Divergence
Díl: 3
Počet stran: 360
Překlad: Radka Kolebáčová
Nakladatelství: CooBoo, 2014
Originál: Allegiant
Doba čtení: 3 dny, červenec 2014, v čjTris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.


****

Kdo by se netěšil na závěr velmi úspěšné trilogie? Věřím, že každý, kdo měl to potěšení číst předchozí díly této divergentní série, tak netrpělivě čekal, až Aliance vyjde. Já jelikož jsem se vším pozadu, tak jsem naštěstí na nic čekat nemusela - ba naopak, musela jsem si teprve najít čas, kdy se do čtení pustit. A jak to tak u mě bývá, dostala jsem se k pokračování až o nějaký ten měsíc později. Avšak, komu to vadí?

Na konci druhého dílu jsem se dozvěděla velice závratnou informaci, která se mnou hodně zatočila - dokonce jsem z toho zůstala pár dní ve svém "cože?" stavu. Poslední díl je přímo stvořený pro všechna rozhřešení a odpovědi na neúprosné otázky čtenářů.

První, čeho si všimnete při čtení Aliance je to, že kapitoly už nejsou psány jen z pohledu naší milované Tris. Do role vypravěče se také dostává silák Tobias a jeho odstáté uši. To je největší změna, jenž může občas dost zmást. Někdy je vyprávění formulováno tak, že vám žádné vodítko neporadí, jestli je zrovna v centru dění Tris či Tobias. Zbývá jen horlivě listovat zpátky a zjistit, za koho to vlastně zrovna čtete.

Když už jsme u toho, máte vůbec rádi střídání těchto pohledů na příběh? Já to mám na střídačku, občas mi sednou a někdy bych za ně vraždila. U této knihy jsem s tím trochu bojovala. Tobias mě vůbec nebavil. Klidně si ho všichni milujte, ale podle mě je v některých chvílích trochu bezpáteřní. Kdykoliv jsem se dostala k jeho částem, tak jsem trpěla. Ano, do kontextu se hodilo mít dalšího vypravěče, ale autorka si tím u mě moc nepolepšila.

Průběh příběhu nebyl tak zdlouhavý jako v Rezistenci, avšak bylo to jen díky tomu, že se konečně začalo něco dít. První kapitoly byly trochu o zopakování a připomenutí děje, ale poté se vše zažehlo do pravých obrátek. Dozvídáme se pravdu o všem a sem tam se objeví romantická scéna. Bravo!

Jakožto osoba, která stihla zjistit hlavní spoiler celé série ještě dřív, než ji začala číst, vám doporučuji, abyste se vyhýbali všemu, co jen nasvědčuje nějakému spoilerování. Někdy se tomu nedá vyhnout - uvidíte obrázek, nechtěně to zaslechnete, ale pokud máte tu možnost, tak si ten požitek nekažte. Já měla obrovskou smůlu a té dívčině, která za to může, bych s radostí ukousla hlavu!

Možná jsem netvor bez srdce, protože způsob, jakým byl podán závěr knihy, mě vůbec nedokázal přesvědčit. Dobře, jako celek je to ukončené celkem slušně, ale to je tak všechno, co k tomu mohu milého říct. Žádné pokračování jednoduše nedokázalo předčit úžasný a dech-beroucí první díl - Divergenci.

+ Hodnocení: 3 hvězdičky

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze. Souhlasím, že první díl byl zkrátka nejlepší!

    OdpovědětVymazat
  2. docela i souhlasim, prvni dil byla pecka, a zaver tretiho nic moc

    OdpovědětVymazat